YENİ EV ALANA 20 BİN TL DESTEK

Bankada birikim yapıp ilk evini alanlara devlet katkısı verilmesi için başlatılan konut hesabında 13 bin vatandaşa ve 81 milyon lira birikime ulaşılırken, desteğin artırılması ilgiyi de büyütecek. 5 yılda 80 bin lira biriktirene, devlet de 20 bin lira ödeyecek. İşte yeni ev alan verilecek devlet des

Son dönemde artan faiz oranlarıyla birlikte ev almak ciddi anlamda zorlaştı. Hal böyle olunca ev almak için sıkıntı çekenlere “devlet” destek vereceği açıkladı. Özellikle kiradan bir an önce kurtulmak ve kira öder gibi ev borcu ödemek isteyenlerin ilgi duyduğu ev fiyatları günden güne artarken bir yandan da kampanyalar vatandaşı mutlu etti. 2018 yılı itibariyle milyonlarca kişinin yararlanabileceği yeni ev alana devlet desteği ile ilgili ayrıntılar belli olmaya başladı.

YENİ EV ALANA 20 BİN TL DESTEK

'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulaması sayesinde ilk evini alacaklara devlet tarafından 20 bin TL’ye kadar katkı sağlanacak.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenlemeyle maksimum devlet katkısı tutarı da 15 bin liradan 20 bin liraya yükseltildi. Böylece konut hesabı açıp birikim yapanlar, evlerini aldıklarında 20 bin liraya varan devlet katkısından yararlanabilecek. Peki kiradan kurtulmak ve ilk evini almak isteyenler için devlet desteği şartları neler olacak?

DEVLET KATKISI İÇİN ŞARTLAR NELER?

-  Konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılabilecek.

- Konut hesabı kesinlikle ortak hesap olamayacak ve sisteme girenler birden fazla konut hesabı açtıramayacak. Bununlar birlikte konut hesabına düzenli ödeme yapmayanlar sistemden çıkarılacak

- Ev almak için uygulamaya katılanlar aylık ödeme planında bir dönem içerisinde her ne sebep olursa olsun en fazla 3 defa ödemeyi yapmayabilecek.

- Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olarak belirlendi. Fakat ilerleyen dönemde alt ve üst sınır tutarının esnetilmesi ön görülüyor.

- Konut hesabı açıp birikim yapanlar, evlerini aldıklarında en fazla 20 bin TL devlet katkısından yararlanabilecek.

İLK ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Uygulamanın başladığı Mayıs 2016 tarihi dikkate alındığında, konut hesaplarında biriken paralara ilk devlet katkısı 2019 senesinde ödenmeye başlayacak.

BU SİSTEME GİRENE İKİ DESTEK BİR DAHA GELİYOR

'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulaması katılanlar 2 destek daha geliyor. Torba yasa tasarısıyla, bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması ve daha düşük kredi faizi imkanı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu'na yetki alınacak… Yani bu sistem sayesinde sadece devlet desteği değil aynı zamanda karlı bir yatırım şansı yakalamış olacaksınız.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

 
Ticari Firma Rehberi
Facebook Grubu · 4 üye
Gruba Katıl
Ticari Firma Rehberi; Ticari firma rehberi olarak bütün Türkiyedeki firmaların bilgi, ürün tanıtım ve ilanlarını yayınlayabileceği ücretsiz bir sited...
 

Copyright , Her hakkı saklıdır. ticarifirma.com | 2018 | Firma Rehberi